Pixie Bob kedisi tür olarak 1980’li yıllarda ilk kez ortaya çıkmış özellikle sıra dışı kuyruk yapısı ile dikkat çeken bir kedi ırkı olarak tanımlanmaktadır. Bu kedi cinsi iki ayrı kedi türünün çiftleştirilmesi sonucu meydana gelen nadide ve son derece özel bir türdür. Bu türde bir vahşi Vaşak melezi olan Bobcat ve çiftlik kedisinin genleri olduğu için, duruş oalrak yabani ve vahşi bir duruşa da sahiptir. Fakat günümüzde artık tam olarak bir evcil ev kedisi olmuştur. Görüntüsü ile atalarını andırsa da yapı ve karakter olarak sevgi dolu, neşeli ve son derece bağlı olan bir kedi cinsidir.

Son derece büyük bir cüsseye sahip olan bu kedilerin en belirgin özellikleri ise kısacık olan kuyrukları olmaktadır. Son derece akıllı, çok çabuk anlayan ve eğitim konularında da oldukça başarılı bir kedi olan Pixie Bob, günümüzde kişiler tarafından en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Sahibine aşırı derece de bağlılık hisleriyle dolu olan bu kedi türü, dışarıda sahibiyle birlikte olmaktan, ev içinde onunla vakit geçirmekten ise çok fazla mutlu olurlar. Şuan için ise bu nadide ve özel kedi ırkına sahip olmak için, önceden başvuru yapıp, alım sırasına girmek gerekmektedir.

Pixie Bob Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi cinsine giren kediler genel olarak sakinlikleriyle, aynı zamanda da rutin bir hayatı sevmeleriyle ön plana çıkarlar. Bunun yanında ev yaşamı içinde son derece ideal bir kedi türüdür ve ev içinde ki kişilerle ama özellikle sahibi ile çok derin bağlar kurarlar. Pixie Bob kedisi sahibine duyduğu aşırı sevgi ve bağlılığı göstermesini de iyi bilir, bunların yanında son derece sadakatli ve bir o kadarda bağlıdır. Çok önemli bir özellikleri ise aşırı derece içten, nazik ve dikkatli bir kedi türü olmalarıdır. Bilinçli olarak sahibini üzmemek adına son derece özenli ve tedbirli davranışlar sergileyebilirler.

Bunun yanında asla vazgeçmeyecekleri ve çok sevdikleri aktivitelerinden bir tanesi ise kesinlikle öğlen saatlerinde uykuya yatmaktır. Yine bu ırka sahip kediler dışarıda vakit geçirmekten, sahibi ile dışarıda gezintiye çıkmaktan çok fazla mutlu olurlar. Bu gezintiler sırasında bazı türler için tasma ya da benzeri bir aparat bile kullanılmasına gerek kalmayabilir. Sosyal kabiliyetleri ve sosyal olma yönleri de doğuştan gelişmiş olan Pixie Bob kedisi, bu sebeple diğer tüm canlılarla da oldukça iyi ve yakın ilişkiler içine rahatlıkla girebilir. Yine bu cin kedileri ayıran yani onları tanımlayan özelliklerden bir tanesi ise son derece akıllı olmaları ve birçok şeyi tek başlarına kolaylıkla yapabilmeleridir. Eğitime açık olması ve zekâsı birleştirildiği zaman ise kesinlikle uygun yöntemler ve harcanan emekle eğitilebilecek bir kedi türü olduğu söylenebilir. Oyun oynamayı da fazlasıyla önemseyen bir kedi ırkı olan Pixie Bob, genel olarak çok ses çıkarmaz.

Pixie Bob Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Oldukça sağlıklı ve güçlü bir kedi cinsi olan Pixie Bob kedisi için çok fazla ya da zahmetli bakımlar yapmaya gerek yoktur. Bu kediler yapıları gereği ev ortamı içinde son derece rahat bakılabilecek ve beslenebilecek özel kedi cinsleri içinde yer almaktadırlar. Tüylerinin son derece kısa olması da ekstra bir tüy bakımı yapmaya gerek bırakmamaktadır, haftalık olarak bir kere tüylerinin fırçalanması gerekli olan bakımı sağlamaya yeterli olmaktadır. Yine neredeyse her kedi türü gibi temiz ve titiz bir kedidir ve asla pislenmiş kaplardan yemek yiyip, su içmezler, bu nedenle günlük olarak bu eşyaların temizlenmesi bakım için önemli bir unsuru oluşturmaktadır. Pixie Bob kedisi için beslenmede de dikkatli olunması ve sağlıklı beslenmesi sağlanmalıdır.

Pixie Bob Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Pixie Bob kedisi için en temel ve karakterize özellik kesinlikle oldukça kısa olan kuyruğudur, bu özellik onu tanımlayan temel unsurlar içinde ilk sıralarda gelmektedir. Yine vahşi görünümü ve oldukça iri yapısıyla, büyük ve iri kediler içinde sınıflandırılmaktadır. Bunun yanında kulakları sivri ve kafasının üst kısmını kaplamaktadırlar, tüyleri kısa ve son derece yumuşaktır. Pixie Bob kedisi cinsinde dişi olan kediler genel olarak erkek olanlara göre daha küçük ve ufak bir görünüme sahip olmaktadırlar.