Ragamuffin 1990 yılında Amerika’da ragdoll türü kediden türetilmiş tamamen farklı bir kedi ırkıdır. Irkın üretilmesinde iki temel neden farklı renk ve tüy yapısına sahip bir kedi elde etmek olduğu söylenmektedir. Mükemmel mizaca sahip kişiliği ile oldukça geç olgunlaşan ragamuffin kedisi 4 yaşına kadar bebek gibi davranmaktadır beraberinde sakin ve nazik yapısı bu türü en popüler kedi ırklarından bir tanesi yapma özelliğine sahiptir.

California’da yetiştiricilerin farklı bir kedi elde etme umudu ile İran himalayan ve yerel uzun tüy genine sahip kedilerin çiftleştirilmesi sonucunda meydana geldiği bilinmektedir. Diğer kedi ırklarına göre oldukça az olmasından dolayı pahalı bir kedi ırkıdır. Tür ilk olarak 2001 yılında kedi dernekleri tarafından resmen tanınmıştır.

RAGAMUFFİN KEDİSİNİN KİŞİLİĞİ

Sakin ve ahenkli mizacı ile ün yapmış olan ragamuffin kedisi aşırı derecede sosyal bir kedi türüdür. Sahibi ve çevresi ile her daim iletişim içerisinde olan ragamuffin, aşırı samimi kişiliği ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Oldukça insan odaklı bir kişiliğe sahip bu sevimli dostumuz kucakta yatmaktan ve karnınızın üstünde homurdanmaktan zevk alacaktır.

Zekası ile görenleri hayran bırakan ragamuffin kedisi her daim akıllı ve emin adımlar ile hareket etmektedir. Son derece oyuncu kişiliği her daim koşma, tırmanma ve zıplama alanlarında kendini göstermektedir. Özellikle fırlatılan bir oyuncağı sürükleyerek getirme konusunda usta olduğu bilinmektedir. Arkadaşlık üzerine endekslenmiş yapısı ragamuffin kedisini iyi bir evcil kedi yapma özelliğine sahiptir.

RAGAMUFFİN KEDİSİNİN GÖRÜNÜMÜ

Ragamuffin kedisi görünümü itibari ile oldukça geniş göğüs yapısı ve güçlü omuzları ile dikkat çekmektedir oldukça yoğun kaslı bir vücuda sahip olan bu tür ortalama 5 ile 7 kilo arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca eşsiz tüy yapısı adeta bir tavşan gibi yoğun bir yapıya sahiptir. Türün en sık görülen renk tonları çikolata, leylak, siyam, kırmızı, duman, krem ve gümüş olarak belirtilmektedir. Göz rengi ise mavi, altın, kehribar yeşil tonlamaları ile oldukça parlak ve dikkat çekicidir.

RAGAMUFFİN KEDİSİ BAKIMI

Diğer kedi türlerinde olduğu gibi ragamuffin kedisi için de bakım uygulamaları oldukça önemlidir. Her daim doğru beslenme ve uygun çevre ortamının sağlanması gerektiğini unutmayınız. Kedinizin bakım uygulamalarına tüyleri ile başlayalım. Özellikle ragamuffin kedisinin tavşan gibi yoğun tüylere sahip olmasından dolayı her gün düzenli olarak kedi tarağı ya da fırçası ile taranması gerekmektedir. Ölü tüylerin kolayca ayrılacağı bu temizleme işlemi evinizde kıl, tüy ve alerjik reaksiyonları minimuma indirmektedir.

Tüy bakımı kadar tırnak bakımının da oldukça önemli olduğu ragamuffin kedinizin tırnaklarını kedi kuaförü ya da veteriner kliniğinde kesim uygulamaları yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca evinize alacağınız kedi tırmığı ile tırnaklarındaki ölü tabakaların kendi yolu ile kolayca kırılmasına olanak sağlayabilirsiniz. Hızlı ve hareketli kişiliği ile ragamuffin kedinizin kulaklarında biriken tozları düzenli olarak nemli bir bez ile silmeniz de yeterli olacaktır.

RAGAMUFFİN KEDİSİ SAĞLIK DURUMU

Ragamuffin kedisinin herhangi bir kalıtsal hastalığı taşımadığı bilinmektedir. Buna bağlı olarak oldukça sağlıklı kedi ırkı olarak kabul edilmektedir. Düzenli beslenme ve diyet uygulamalarının yapılması durumunda kedinizin ortalama yaşam süresi 12 ile 16 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Her kedi türünde olduğu gibi ragamuffin kedisinde de sağlıklı bir yaşam sürmesi için rutin aşı uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Aşılara karşı alerjik reaksiyonların oluşumunu önlemek için kan testi yaptırabilirsiniz. Ayrıca ragamuffin kedisine yaptıracağınız iç ve dış parazit aşıları kedi sağlığını ciddi oranda olumlu etkilemektedir.