Evlerimizin içinde bize neşe kaynağı olan sevimli dostlarımız kediler insanlık tarihinde uzun bir süredir bizimle iç içelerdir. Bu tatlı dostlarımızın tarihte ki yeri ve insanlarla olan ilk ilişkileri bundan tam olarak 10.000 yıl öncesine dayanıyor. Ayrıca bu tatlı ev dostlarımız tarih içerisinde birbirinden farklı birçok ulusun mitlerine ve ayrıca tarihi olaylarına girmeyi başarmıştır. Bu tarihlere ve mitlere bakacak olursak, Mısır tarihinde ilahi varlıklar olarak görülüp saygı duyuluyordu. Hindistan’ın tarihinde ise orda da kedi tanrıçası Sasht karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Pers İmparatorluklarında (yani günümüz İran sınırları içerisi) sihirli olarak yaratıldığına inanılmaktadır. Uzak doğu ülkeleri olan Çin ve Japonya’da da tarih ve mitler içerisinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

SAVANNAH KEDİLERİ VE ÖZELLİKLERİ:

Öncelikle gayet gösterişli olan savannah kedileri hakkında bilgi vermeden önce dünyanın en pahalı kedileri olduğunu belirtmekte fayda var. Fiyatını merak edecek olursanız, fiyatları 14.000 TL ile 30.000 TL arasında değişmektedir.

Orta boylu vahşi Afrika kedisi ve yerel türlerin melezlenmesi sonucu ortaya bu harika savannah kedisi çıkmıştır. Savannah cinsi kediler öncelikle harika deri yapısı ve de oldukça enteresan bakışları ile oldukça zarif bir kedi türüdür. Boyu olarak Afrika Servilerinden biraz küçük olan bu ırk vahşi kuzenlerine oldukça benzemektedir. Adeta küçük bir leoparı andıran paltosu ile bu sevimli ve harika dostumuz sadece ABD değil daha dünyanın birçok yerinde ailelerin en çok sevilen kedileri olmuştur.

Ağırlığı 3 kg ile 9 kilogram arasında değişmektedir. Erkek savannah kedileri dişilerine gör daha ağır olabiliyorlar.

Ortalama olarak yaşam süreleri ev ortamında 17 yıl ile 20 yıl arası değişmektedir. Tabi bu sayılar canlının bakım şartları, ortamı falan eklenirken daha da değişiklik göstermektedir.

SAVANNAH KEDİLERİ BAKIMLARI:

Tüyleri orta uzunluktadır. Bu sebepten sadece hafta da 2 veya 3 defa taramanız faydalı olacaktır. Dünya üzerinde bazı ülkelerde bu harika canlıya sahip olabilmek için özel izne sahip olmanız gereceğini söylemekte fayda var. Bu ırk genetik havuzlarının korunabilmeleri için çok sıkı şekilde takip ediliyor.

ÇOCUKLAR VE DE DİĞER HAYVANLAR İLE SOSYAL İLİŞKİSİ:

Bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri ile savannah kedileri çocuklar için muhteşem bir oyun arkadaşı olabiliyor. Görüntülerine aldanıp yanılgıya düşmeyin, savannah kedileri çocuklar ile çok iyi anlaşabilmektedirler. Savannah kedileri asla yalnız kalmayı sevmezler, oldukça sosyal bir hayvandır. Bu sebepten ötürü benzer aktiflik seviyesine uygun bir kedi ile beslenmesi iyi olacaktır. Bu kedi sadece hem türleri ve insanlar ile değil köpeklerle de gayet iyi anlaşmaktadırlar. Ama şunu da belirtmekte fayda var, savannah kedileri doğaları gereğince ve de içgüdülerini hala korudukları için kuş, balık, hamster veya farklı sürüngen hayvan besliyorsanız dikkat etmenizde fayda var. Yani savannak kedisi aile içinde beslenebilecek gayet güzel, zeki ve komutlara itaat eden bir kedidir.