Evlerimizi paylaştığımız tüylü ve sevimli canlıdır kedi. Gözleri ile size dünyanın en masum bakışlarını yapar. Birçoğumuz kedileri çok severiz. Şirin görüntüleri ile o kadar saf bir sıcaklıkları var ki hayatımız boyunca yerleri dolmaz. Hızla ilerleyen nüfus ve kentleşmiş hayatlarımız umarım onların yaşam alanlarına çok zarar vermez ve bizden sonraki nesillerden bu eşsiz hayvanlarla rahatlıkla bir arada yaşamaya devam edebilirler.

Kedi ailesinin bir üyesi olan evcil arkadaşlarımız için bazı genel oktalar var. Onları size ilk etapta verelim sonrasında da yazımızda kedi türünün eşsiz bir cinsi ile tanıştırayım. Kediler et obur canlılardır ama illaki sürekli et yiyecekler diye kesin bir nokta yoktur. Memeli canlı türüdür. Yani yumurtlayarak çoğalmaz; doğurarak çoğalır ve yavrusunu emzirerek besler. Genellikle en az iki yıl en çok on altı yıla kadar yaşam süresine ulaşabilirler. Yaşamları boyunca birden fazla doğurabilirler. Her doğuruşlarında da genelde çoklu doğum yaparlar. Hamilelik süreleri iki aya yakındır.

Bir kediyi evinizde ağırlarken kurallarınızı ona öğretmeniz gereklidir. Hoş evinize girdiğinde o evin asıl sahibi onlar olur ama yine de siz ona karşı anlayışlı yaklaşımlarınızla kendi çizgileriniz belirleyin. Daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşamları olsun istediğimiz için Veteriner kontrollerini sakın aksatmayın.

Yazımızın bu noktasından itibaren Ragdoll Türü kedimiz hakkında bilgiler ile sizinle olacağız.

Ragdoll Kedisi Karakteristik Özellikleri

Kedimiz ilk defa insan hayatına 1960 yılında giriş yapmıştır. Anayurdu Amerika olan kedimizin diğer adı Beyaz İran Kedisidir. Oldukça sevimli ve zeki bir hayvandır. Kendine has karakter özelliklerine değinmek gerekirse

  • Ragdoll Kedisi o kadar anlayışlı bir kedi ki kedi türleri içinde sanki bir sınıf atlamış gibi diyebiliriz. İnsanların hal ve tavırları hatta sözleri ile kendisine ne demek istediklerini kolaylıkla anlar ve ona göre davranışlarına yön veriri. Bir de ortak yaşamlarına anlayışı sayesinde hiç zarar vermemeye çalışır.
  • İnsanlara karşı anlayışlı hallerinin yanı sıra oldukça da bağlıdır. Hele ki sahiplerine karşı bağlılık duyguları inanılmazdır. Bir araya geldikleri andan itibaren birbirlerine karşı sağlam bir bağ kurarlar.
  • Ragdoll Kedisi insanların kendisine dediği birçok sözlü uyarıyı veya güzel iltifatları çok iyi anlar ve bunu da karşı tarafa hissettirir.
  • Oldukça sevecendir. Saldırgan bir halleri yoktur. Tam anlamıyla iyi bir oyun arkadaşıdır. Ailenin her anında yanındadır. Birlikte birçok aktiviteye katılırlar. Her anlarından zevk alırlar. Vakitleri Ragdoll kedisi sayesinde hiç de fark etmeden akar gider. Hem kedimiz hem de ailemiz durumdan hiç de şikâyetçi değildir.
  • Eğitimlerini doğru verdiğiniz takdirde Ragdoll kedisi sizinle inanılmaz oyunlara imza atabilir. Nerdeyse her oyunu oynayabilirsiniz onunla. Örneğin köpeklerle oynanan atılan bir nesneyi getirme oyunu Ragdoll kedisi ile de oynayabilirsiniz.
  • Ragdoll kedimiz sizden sürekli ödül bekler. Siz onun olumlu davranışlarını gördükçe oldukça ödüllendirin. Hem davranışları pekişir hem de size karşı cezalandırma durumunda bulunmaz.
  • Ragdoll kedimizin çocuklarla uyumu gayet iyidir. Fakat küçük yaş grubu ile biraz sorun yaşayabilir. Tırmalamalarına rastlanabilir. O yüzden bebekleriniz ve bir iki yaşındaki çocuklarınızla oyunları sırasında dikkat etmeniz sizin ve çocuğunuz adına iyi olacaktır.
  • Ragdoll kedimizin sesi oldukça yumuşak bir yapıdadır. O kadar anlayışlı ve sevecen bir durumla size yaklaşır ki kıyamazsınız ona. Sizden beslenmesi için mama istediğinde bile takındığı uslup bu şekildedir. Kesinlikle huysuzlanma yapmaz.
  • Her ne kadar oyuncu olsa da kedimiz çok koşturan bir kedi değildir. Yani pek hareketli bir yapısı yoktur. Daha ağır ve sakin davranışlar sergiler.

Kedimizin karakteristik özellikleri bu şekilde sıralanır. Yine de her ne kadar belirgin olan bu özellikler duruma göre farklılık gösterebilir. Sizin bu konuda kedinize karşı olan yaklaşımınız çok önemlidir. Ne tarz bir hal içinde iseniz emin olun kediniz de size ayak uyduracaktır.

Ragdoll Kedileri Eğitimi

Ragdoll kedisi kediden çok daha köpek gibi davranan bir kedi türüdür. O nedenle onu eğitmek bir köpek eğitmek kadar kolaydır. Sizi çok iyi anlar. Ona göre hareketlerine çok dikkat eder. Eğer ki siz ona sınırları göstermişseniz sizi üzmemek için o sınırlara ve size sadık kalacaktır.

Siz normal bir kedi gibi yaklaşmayın sakın Ragdoll türü kedinize. Çünkü kediniz adından da belli olacağı üzere tam bir oyuncak bebektir. Sizin onu kollarınız arasında çokça sevmenizi ister ve bu onu mutlu eder ve sizin mutlu olmanız içinde öğrenimlerine dikkatli yaklaşır. Tuvaletini gösterilen alan dışına yapmamaya çalışır. Yemek saatini bilir ve sizden seslenerek ister. Bir de sizin geliş ve gidiş saatlerinizi bilir. Sizi kapıda bekler. Hoş bunlar sizin öğrettiğiniz noktalar değil onun yapısından gelen özellikler ama amacı sizi hoşnut etmektir. Siz Ragdoll cinsi kediniz de eğitimleri pekiştirmek istiyorsanız hep ödül yoluna gidin. Çünkü ödül almayı çok sever. Bu sayede hiç de zorlanmadan birlikte uzunca yıllar yaşarsınız.