Kedi dendiği zaman aklımıza genel hatlarıyla bir kedi görüntüsü gelir. Hepimiz az çok bir kedi hakkında ana bilgilere sahiptir. Bir et obur olması ve memeli bir canlı olması daha anasınıfı zamanından itibaren okullarımızda öğretilirken ailemizle birlikte de kedileri daha yakından inceleyebiliriz. Dünyaya geldiğimiz evde anne ve babamız bir de kardeşimiz haricinde farklı bir canlı ile yaşamak zorunda olabiliriz. Bu canlının kedi olması bizim için ne kadar değerli bir canlı türü haline gelir kediler. O kadar benimseriz ki onu sanki ailemizin bir üyesi olur.

Evet, bir kediyle yaşamak farklı bir duygu olabilir. Ama Ragdoll türü bir kediyle yaşamak ise çok daha farklıdır. Çünkü bu kedi türü kedi cinsi içinde bir üst sınıfa geçmiştir anlayış bakımından. Tanıdığınız zaman bana hak vereceğinize sonuna kadar eminim. Yazımızın devamında kedimizin ana hatlarıyla bir tanımını yapalım size yani sizinle kedimizi bir tanıştıralım.

Ragdoll kedisi ilk defa dünya üzerinde 1960 yılında görülmüştür. Diğer adı beyaz İran Kedisi’dir. İlk etapta Amerika’da karşımıza çıktığı için anavatanı orası diyebiliriz. Kedimiz ilk defa 1990 yılında bir insan ile aynı ortamda yaşamaya başladı ve dünya üzerine yayılışı 2000 yılına denk gelir. Ailesi hakkında net bir bilgi yoktur. Birçok farklı iddia vardır Ragdoll kedisi hakkında. Hatta insani genlerin bu kediye yapılan labaratuvar çalışmalarında enjekte edilmesi bile ortada dolaşan iddialardandır.

Kedimizin iri safir mavisi gözleri vardır. Baktıkça insanı büyüleyen bir yapıdadır. Tüyleri konusunda uzun uzadıya anlatılacak bir farklılık yok ipeksi bir yapısı vardır ve üç farklı renklerde görülebilir. Mavi, kahverengi ve kahverenginin tonları şeklinde görülür normal boyutlu tüyleri ama uzun tüyleri daha farklıdır. Bunlarda; biri türü sadece beyazdır, bir türü ise beyaz eldivenli olarak geçer. Bir türü de siyah eldivenli şeklindedir. En çok tercih edileni ise beyaz eldivenli olan Ragdoll cinsi kedidir.

Ragdoll kedisi çok hareketli bir yapıya sahip olmasa da vücudu gayet kaslı bir yapıdadır. Kilo olarak ise dört kilo ile yedi kilo arasında değişebilir kilosu. Ölçüt olarak kedimiz büyük yapılı bir kedi türüdür. Kedimiz düzenli bakıldığı takdirde yaklaşık olarak on iki ile on yedi yıl arasında yaşam süresine sahiptir.

Ragdoll Kedimizin Bakımı

Kedimiz ihtişamlı yapısıyla göz doldururken bakımı da zor değildir. Tüylerinin sıklıkla taranıp fırçalanması onların ipeksi olan tüylerinin zarar görmemesini sağlar. Tüyler zamanla birbirine dolaşabilir. Bu durumda tüyleri dökülebilir. Bu karışıklığın önüne günlük fırçalama ile geçebilirsiniz. Bu tarama ya da fırçalama esnasında deri ölü tüylerden de kurtulmuş olur. Ayrıca kedinizin tırnakları on beş gün arayla kesmelisiniz. Ne kadar uzun olursa tırnakları sizin için o kadar sorun olacaktır.  Hele ki evinizde küçük bir çocuğunuz varsa ona zarar verir bu uzun tırnaklar. Ağız ve dişlerinin temizliği de ciddi anlamda önemlidir. Beslenme için ağız çevresi içi ve dişleri ne kadar sağlıklı ise o kadar sorunsuz yemeklerini yerler. Birde kedimizin kulak çevresi temizliğini de gözden kaçırmayın. Biraz su birkaç elma sirkesi karışımı ile kulaklarına zarar vermeden kedinizin kulaklarını güzelce temizleyin. Sakın kulak çöpü kullanmaya kalkışmayın.

Aksi takdirde duyma problemlerine yol açarsınız. Bunu da isteyeceğinizi hiç sanmıyorum. Son olarak kediniz göz temizliğine de dikkat edin. Her kedide rastlanan göz çevresi akıntısı Ragdoll kedisinde de olabilir. Bu yadsınacak bir durum değil. Öyle bir akıntı ile karşılaştığınızda temiz bir bez ve ılık su ile göz çevresini güzelce temizleye bilirsiniz. Bu sayede gözlerinde herhangi bir iltihaplanma olmaz.

En önemlisi ise kedinizi sık ve düzenli olarak Veterinere götürün. Genel kontrollerini yaptırın. Aşılarını aksatmayın. Bu sayede siz ve kediniz uzun yıllar birlikte yaşarsınız.

Özellikleri

Ragdollun kelime anlamının “oyuncak bebek” anlamına geldiğini daha önce söylemiştim size. Gerçekten kedimiz tam bir oyuncak bebek gibi. Siz onu kucağınıza alın kollarınız arasında çokça okşayıp sevin o kadar mutlu olur anlatmaya kelimeler yetmez. Sık sık kendinin bu şekilde sevilmesini okşanmasını ister.

Kedimiz çok anlayışlı bir kedidir. Bu haliyle bir ev içinde aile ile birlikte yaşayabilecek en doğru kedi cinsidir diyebilirim. Sizi çok rahat anlar. Siz ne demek isterseniz hal ve hareketlerinizden bile çözmeye çalışır ona göre kendine yön verir. Anlama bakımından gerçekten kediler arasında aşama atlamıştır. Bir köpek gibi sizi karşı davranışları kediden farklıdır. Sizin kapıda yolunuzu gözler. Geleceğiniz saati ve evden ayrılış anınızı bilir. Sanki size “hoş geldin” ya “iyi günler” der gibi bakışları vardır.

Ses tonu o kadar yumuşak bir tondadır sizi hiç rahatsız etmez. Huysuzlanma göstermez ama yemek anında bile yumuşak sesiyle size yaklaşır.

Tam bir oyun kedisidir. Aile içinde sizinle oyun oynamak için yaratılmış sanki. Ragdoll cinsi kedimiz sayesinde zamanın nasıl ilerlediğini bile anlamazsınız. Hem kedimizin oyun isteğini yerine getirmiş oluruz hem de eğlenceli vakitler geçiririz.

Ragdoll kedisi bir de ödül konusunda çok takıntılıdır. Ödül almayı çok sever. Her olumlu yaklaşımına karşılık ödüllendirmek kedinizi o kadar mutlu eder ki size karşı davranışları bir anda değişir.

Ragdoll cinsi kedimiz oyuncu bir kedi olmasına karşın evdeki çok küçük çocuklarla pek anlaşamayabilir. Onların küçük oldukları için kediye zarar verip vermediklerini anlayamamaları kedinizin tırmalaması hatta ısırmasıyla sonuçlanabilir. Bu anları istemediğimiz için çocuklarımız ve kedimiz arasında daha dikkatli davranmamız gerekir.

Kedimiz vücut yapısı bakımında kaslı bir yapıya sahip olsa da pek hareketli değildir. Daha sakin hareketler sergiler.

Eminim kedimizi canlı olarak görmeden benimle net bir şekilde fikir sahibi oldunuz. Bir de canlısı ile tanışsanız ne kadar seveceksiniz tahmin edemiyorum. Önemli olan onun sizin ailenizin bir bireyi olduğunun farkında olmanız. Kedinize karşı ne kadar sabırlı ve olumlu iseniz kediniz zaten olumlu bir yapıya sahiptir; daha da anlayışlı olur. Hem kendi mutluluğu hem de sizin mutluluğunuz tamamen sizin yaklaşımlarınızda saklıdır.
Ayrıca ikinci önemli nokta kediniz ne kadar sizinle aynı evi paylaşıyor olsa da kendi temizliğine bir insan gibi dikkat edemez. Sizin yardımınızla daha temiz bir hal alır. Bir de sağlık kontrollerini düzenli yaptırırsanız paylaştığınız yıllar sizin ve kediniz için muazzam geçer.