Scottish Fold kedisi, sıra dışı görünümü ile dünyanın en popüler kedileri arasında girmeyi başarmıştır. Bu kedi türü kıvrımlı ve kafa yapısına oranla büyük kulaklara sahiptir. Aynı zamanda parlak bir göz yapısına sahiptir. Bu göz yapısı onu birçok kedi türünden üstün kılmaktadır. Dünyanın en popüler kedi türlerinin arasında yer aldığı bilinen Scottish Fold kedisi, aşağıya doğru düşmüş kulak yapısı ile diğer tüm kedilerden farklı olduğunu kanıtlamaktadır. Kulak yapısına bakarak bu kedi türünü diğer kedi türlerinden rahatça ayırt edebilirsiniz. Scottish Fold türü tüm dünyada hızlıca yayılmaktadır. Son 10 yıl içerisinde Avrupa’da ve ülkemizde çok popüler olmaya başlayan Scottish Fold kedisi görünümü ile herkesi kendisine çekmeyi başarmış bir türdür.

1960’lı yılların ortalarında William Ross adlı bir çobanın çalışması sırasında ahırda bu kedi türünü bulması kayıtlara geçmiştir. Scottish Fold kedi türünün Pers Kedisi, Exotic Shorthair, Birman ve American Shorthair kedi türlerinden oluşturulan bir gen havuzu ile bu hale geldiği bilinmektedir.

Bu türün ilk doğal örneklerine Susie adı veriliyormuş. Bu Susie türünün, yani Scottish Fold kedi türünün atalarının kulaklarının aşağı doğru kıvrımlı olduğu bilinen en önemli özelliklerdendir. Anavatanı olan İngiltere’ye ait olduğu için bu tür Scottish adını almıştır ve günümüze kadar böyle devam etmiştir. Scottish Fold türü şu an hala dünyamızın birçok yerinde bulunmaktadır ve insanların gözdesi olmayı başarmıştır. Durgun ve sakin bir ruh haline sahip Scottish Fold kedisi, evde kedi beslemek isteyenler için en ideal kedilerden birisidir. Tatlı görünümleri ve kendini sevdiren surat ifadeleri ile evinizde Scottish Fold kedisi besleyebilirsiniz.

Scottish Fold Kedisinin Özellikleri

Scottish Fold kedisi hemen her renkte tüy rengine sahiptir. Gri ve Mavi tonlarından kahverengi ve beyaz tonlara kadar birçok renk tonunda tüy yapısına sahiptir. Scottish Fold türüne ait kedi oldukça sakin ve durgun bir yapıya sahiptir. Oyun oynamayı ve sizinle vakit geçirmeyi severler. Scottish Fold kedisine yapacağınız masajlar, kedinizin hemen uykuya dalmasını sağlayabilir. Çok kolay bir biçimde uyuma özellikleri en sevilen özelliklerinden birisidir.

Genel olarak çok fazla miyavlamayan, hatta çok ses bile çıkartmayan Scottish Fold kedisi, sadece daraldığında ve zor duruma düştüğünde sizinle iletişim kurmak amaçlı miyavlamak ister. Hiçbir şey yapmazsanız bütün gün olduğu yerde durabilecek türde olan bu kedi uzun saatler bi bölgeye çökerek orada durabilir. Konfor ve rahatlık onun için en önemli şeylerden birisidir. Rahatına çok düşkün olan Scottish Fold kedileri uykusu bölünmez ise çok uzun saatler evin herhangi bir köşesinde uyuklayabilirler.

Scottish Fold kedileri sağlıklı bir şekilde beslendikleri zaman ortalama 15 yıl gibi bir süre yaşayabilirler. Çoğu zaman dışarıdan gören birisi Scottish Fold kedisini üzgün veya mutsuz görebilir. Bu kedilerin böyle görünmesinin sebebi herhangi bir depresif bozukluk değildir. Yapıları ve genetikleri gereği böyle bir görünüme ve enerjiye sahiptirler.

Scottish Fold kedileri diğer evcil hayvanlar ile çok sakin ve rahat bir biçimde geçinebilir. Herhangi bir zorluk çıkarmaz. Bu özelliği diğer hayvanlar ve insanlar ile ne kadar uyum içerisinde yaşayabileceğinin kanıtıdır. Scottish Fold kedileri çevresine çok fazla odaklanır ve çok fazla ilgi göstermek ister. Sürekli yanınıza gelerek kendisini sevdirir ve kucağa alınmak ister. İnsanlara saldırmak, tırmalamak ve zarar vermek gibi özellikleri yoktur. Bu Scottish Fold kedileri bazı kalıtsal hastalıklara sahiptir. Bu hastalıkların ölümcül bir yan etkisi yoktur.