Orta boylu vahşi Afrika kedileri ile ve de yerel türlerin melezlenmesi sonucu ortaya bu harika savannah kedisi çıkmıştır. Savannah cinsi kediler öncelikle harika deri yapıları ve de oldukça enteresan bakışları ile oldukça zarif bir kedi türüdür. Boyu olarak Afrika Servilerinden biraz küçük olan bu ırk vahşi kuzenlerine oldukça benzemektedir. İlk baktığınızda Adeta küçük bir leoparı andıran paltosu ile bu sevimli ve harika dostumuz sadece ABD değil daha dünyanın birçok yerinde ailelerin en çok sevilen kedileri olmuştur.

Ağırlığı 3 kg ile 9 kilogram arasında değişmektedir. Erkek savannah kedileri dişilerine gör daha ağır olabiliyorlar.

Ortalama olarak yaşam süreleri ev ortamında 17 yıl ile 20 yıl arası değişmektedir. Tabi bu sayılar canlının bakım şartları, ortamı falan eklenirken daha da değişiklik göstermektedir.

SAVANNAH KEDİSİ KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ:

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Eğer ki sessiz sakin bir kedi arıyorsanız savannah kedileri hiç size göre değil. Sürekli aktif halde olduklarından dolayı hareket etme ihtiyaçları çok fazla.

Genellikle rutin bir hayattan zevk alırlar. Ev düzeninin hep aynı kalmasını, düzenli mama saatlerinin olmasını, düzenli uyku saatlerinin olmasını isterler aksi halde kedinizde sorunlar ortaya çıkabilir.

Hayatlarını her daim sahip oldukları aile ve de o ailenin yakın çevresi ile geçirirler. Aile de ki her birey, özellikle de çocuklar ile araları gayet iyidir. Öpülüp, sevilmekten kaçınmaz. Eğer ki bir savannah sahibi olursanız çok şanslı olduğunuzu unutmazsınız.

Oldukça sosyal olan savannah kedisi tasma ile gezdirmeye de müsaittir. Küçük yaşlarda veya bebeklik döneminde alıştıracağınız tasma eğitimi ile bunu çok kolay yapabilirsiniz.

SAVANNAH KEDİSİ EĞİTİMİ:

Köpeklerin liderlerini memnun etme durumları varken bu durumun kedilerde farklı olduğunu unutmamak lazım. Onlar sahiplerinden çok, sahiplerinin kendilerini memnun etmekle daha ilgilidirler.

Kedileriniz için önemli bileceğiniz ölçüt şu ki; kedileriniz asla cezadan anlamaz. Ceza vermek yerine kedinizi doğru davranışlara teşvik etmek daha iyi olacaktır ayrıca da daha etkilidir. İlk başta size işe yaramaz gibi gelecektir ama kesinlikle işe yarayacaktır. İstemediğiniz bir şey veya çevreye zarar verecek hareket yapıyorsa nazik bir şekilde engel olun ve hayır deyin. Eğer ki teşvik ettiğiniz veya sevdiğiniz bir hareketi yapıyorsa bütün ilgi ve şefkatinizi kedinizin üstünde toplayın. Ödül mamaları her zaman kediniz için motive edicidir, bu nedenle elinizin altında ödül mamalarından daima bulundurun ve ufak ödüller verin. Fakat bunları çok fazla vermeme konusunda dikkatli olun, çünkü değerini anlayabilsin.

Kedinizin eğitimi hakkında en çok merak ettiğiniz sorulardan birisi de, kedimin tuvalet eğitimini nasıl verebilirim. Kediler doğaları gereği çok temiz canlılardır, bu sebepten dolayı zaten tuvalet kullanmayı biliyor olması çok büyük bir ihtimaldir. Sizinle yaşamadan önce kediniz için ev içerisinde küçük bir kutu belirleyin. Ev içerisinde yeterli kadar alan varsa birden fazla kutu da çok iyi olacaktır. Onları her daim sessiz ve sakin yerlere koyun, ayrıca da her gün temizlemeyi unutmayın.

Savannah kedilerinde sosyalleşme aşamaları sıkıntılı olabilmektedir. 4. Hafta ile 16. Hafta arasında minik dostumuzun gelecekte ki sosyal durumu için en önemli gelişme dönemidir. Kediniz yeni insanlarla tanışmadan önce garipsememesi için alıştırma hareketleri yapmanız oldukça kârlı olacaktır.