İnsanların dostları olan kediler binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşamışlardır. Günümüzde birçok kedi cinsi de insanlar ile bir arada yaşamaya devam etmektedir. Sizlere bu yazımızda Sibirya kedi cinsinden bahsedeceğiz.

Sibirya Kedileri Cinsi Özellikleri

Sibirya kedileri, isminden de anlaşılacağı üzere soğuk hava koşullarında yaşamaya uygun olan bir kedi cinsidir. Uzun ve yumuşak tüyleriyle birlikte gerçekten görkemli bir görünüme sahiptir. Bu güzel görünümü de insanlar tarafından son derece sempatik bulunmaktadır. Tabii ki bu cins kedinin sadece fiziksel görünümü ön planda değildir. Bunun yanında kendine has, şahsına münhasır karakteriyle de diğer kedilerden ayrılmaktadır. Ancak yazımızın bu noktasında öncelikli olarak Sibirya kedisi fiziksel özellikleri hakkında konuşacağız.

Büyüklük ve ağırlık bakımından Sibirya kedisi son derece normal seviyededir. Orta boyutlarda ve orta ağırlık seviyesindedir. Kocaman gözleri yuvarlak yapıdadır. Birçok göz rengine de sahip olabilmektedir. Sibirya kedilerinin göz rengi, yeşil, mavi, altın rengi, bakır rengi ya da sarıya kaçan bir renkte olabilmektedir. Vücuttaki tüy yoğunluğu gerçekten çok fazladır. Aynı zamanda yine kabarık ve tüylü kuyruklarıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir. Vücutları da kafaları ile orantılı olan bu kedilerin kafaları da yuvarlak hatlı bir şekilde görünmektedir. Kulakları ise taban kısmında daha geniş olmaktadır. Ayrıyeten Sibirya kedilerinin tüy rengi de üç farklı ayrı kombinasyon da ve farklı renk skalasında olabilmektedir. Fiziksel görünümünü özetlemek gerekirse tüylü yapısından dolayı insanlar, özellikle çocuklar çok sevmektedir. Sibirya kedisi ömürleri genel olarak 10 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Ancak bazı durumlarda 15 yılın da üzerine çıkmaktadır. Bu kedilerin ağırlığı ise 4 ile 8 kilo arasında değişmektedir. Erkek Sibirya kedileri, dişilerine göre daha ağır olmaktadır.

Sibirya Kedileri Karakteri

Sibirya kedisi tamamen şahsına münhasır olan bir kedidir. Kedilerin de zaten genel olarak kendine ayrı dünyası vardır. Ancak Sibirya kedisi karakteri gerçekten apayrı bir yerdedir Zaten hem sevimli hem de karakteri ilginç olduğu için insanlar tarafından en fazla sevilen kedi cinslerinden sadece biri olmuştur. Bu bakımdan sürekli kedisiyle oynamak isteyen insanlar, bir evcil hayvan sahiplenmeyi düşündüklerinde her zaman akla ilk olarak Sibirya kedileri gelmektedir. Çünkü Sibirya kedileri gerçekten sahiplerine aşırı derecede düşkündür. Yanlarından bir an bile olsun ayrılmazlar. Buna ek olarak çocuklarla da arası çok iyidir. Onlara asla zarar vermezler. Bu yüzden bir kedi sahiplenmek istiyor ve çocuğunuz için endişeleniyorsanız bu kedi cinsini sizlere tavsiye edebiliriz.

Evde bir kedi olması genellikle ikinci evcil hayvan sahiplenme durumunu zorlaştırmaktadır. Çünkü evdeki kedi, genel olarak eve gelen yeni evcil hayvanla anlaşamamaktadır. Ancak Sibirya kedisi diğer kedilerle, hatta köpeklerle de çok iyi bir şekilde anlaşmaktadır. Meraklı halleri ve oyuncu yapılarından dolayı da kendilerini herkese sevdirmektedir.

Birçok kedinin banyosu da kedi sahipleri için çok zorlu ve yorucu geçmektedir. Ancak Sibirya kedilerinde durum daha kolaydır. Çünkü Sibirya kedileri genel olarak tamamen olmasa da suyu sevmektedirler. Bu yüzden suyla oynamayı seven kedilere banyo yaptırırken kaçmaya çalışarak sahiplerini fazla yormazlar.

Tarih olarak da gerçekten uzun bir sürece yayılan Sibirya kedilerinin, Ankara kedisi ile de ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Ankara kedisinin, Sibirya kedisinin bu bölgeye gelmesiyle başlayan bir yolculuğu olduğu düşünülmektedir. Bu noktada benzerlikleri de son derece göze çarpmaktadır. Ama bu konu hakkında kesin ve net bir bilgi tam olarak yoktur. Genel olarak Sibirya Kedilerinin özellikleri bunlardır. Eğer sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bu duruma son derece uygun kedi cinsidir.