Sibirya kedisi son derece uzun tüylüdür. Uzun tüyleri soğuk hava şartlarına uyum sağlamasına yardımcı olmaktadır. Çünkü Sibirya ikliminde yaşayan bu kedilerin genetik yapısı buna göre düzenlenmiştir. Ancak bu tüylü yapısı da Sibirya kedisinin güzel görünmesine ve insanlar tarafından daha çok sevilmesine neden olmuştur. Sibirya kedisi gerçekten fiziksel ve karakteristik özellikleri bakımından diğer kedilerin yanında gerçekten hep ayrı bir yerde olmuştur. Evcil hayvan sahiplenmek isteyen insanların aradığı özelliklerde olduğu için en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında yer almaktadır.

Sibirya Kedisi Fiziksel Özellikleri

Sibirya kedisi fiziksel özellikleri gerçekten diğer kedilerle arasında çok belirgin bir çizgi olmasına neden olmaktadır. Bu özellikleri de ayrıca bu cins kedilerini diğerlerine göre de daha çekici kılmaktadır. İnsanın seveceği tüylü yapısından dolayı da gerçekten çok güzel bir dokuya sahiptir. Tabii ki de insanların bu cins kedileri sahiplenmesinin tek nedeni bu değildir. Ama genel olarak Sibirya kedilerinin fiziksel özelliklerini sizlere şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sibirya kedilerinin yerden yüksekliği 30 santimetre kadardır. Yani bu yükseklikteki kedilerin bacakları ne çok uzun ne de çok kısadır.
  • Sibirya kedilerinin ağırlığı ise cinsiyete göre değişmektedir. Yetişkin Sibirya kedilerinde dişilerin ağırlığı 3 ile 6 kilogram arasında olurken, yetişkin bir erkek Sibirya kedisi ağırlığı ise 8 kiloya kadar çıkabilmektedir. Tabii ki bu durumda istisna olan bazı durumlar da vardır. Obez bir Sibirya kedisinin ağırlığı 8 kilogramı da aşmaktadır.
  • Kafa yapıları vücutlarıyla orantılı bir şekilde olmaktadır. Genel olarak da yuvarlak bir hatta sahiptir. Kuyrukları da vücutlarına göre çok kısa olmasa da biraz kısa kalmaktadır. Ancak kuyrukları da vücutları gibi çok tüylü olduğu için kuyrukları dolgun görünmektedir. Özellikle vücuda yakın tarafları gerçekten kalındır.
  • Gözleri de büyük olmasa orta büyüklükte güzel bir yapıdadır. Göz rengi olarak da çok çeşitlidir. Ancak özellikler bakır tonları ve altın rengi arasında olmaktadır. Bunun yanı sıra mavi ve yeşil renkte Sibirya kedilerinde görülmektedir.
  • Tüylerinin rengi de duruma göre değişebilmektedir. Her renkte tüylere sahip olmaktadır. Farklı renklerin alacalı yapısıyla da gerçekten güzel renklere de sahip olmaktadır.

Sibirya Kedisi Karakteristik Özellikleri

Sibirya kedisi karakteristik özellikleri bakımından da diğer kedilerden kendini ayrı olarak öne çıkarmaktadır. Bu özellikleri sayesinde de gerçekten insanlar tarafından aşırı derecede sevilmektedir. Sahibine bağlı olmasından dolayı da gerçekten insanlara tam bir yoldaş olmaktadır. Böyle bir durumda sahiplenmek isteyen insanlar için Sibirya kedisi doğru tercih olacaktır. Genel olarak Sibirya kedilerinin karakter özelliklerini sizlere şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sibirya kedileri sahibi olan insanlarla çok iyi anlaşmaktadır. Ev içinde sahibinin bir an olsa bile yanından ayrılmak istemez. Belki de tercih edilmesinin en büyük nedeni budur. Çocuklarla, diğer evcil hayvanlarla ve hatta köpeklerle bile iyi anlaşması Sibirya kedisini bir adım daha öne çıkarmaktadır.
  • Aynı zamanda oyuncu ve hareketli olduğu için de tam bir neşe kaynağıdır.
  • Sesi çıkmayan bir kedi de asla değildir. Alçak sesli, tatlı miyavlamaları gerçekten çok sempatiktir.
  • Kedilerin neredeyse tamamı suyu sevmez ve sahipleri için banyo yaptırmak eziyettir. Ancak Sibirya kedilerinin çoğu suyu sever ve suyla oynarlar. Bu yüzden Sibirya kedilerini banyo yaptırmak çok keyiflidir.

Sibirya Kedisi Eğitimi

Genel olarak kedilerin pek bir eğitim almasına gerek yoktur. Tuvalet eğitimi gibi basit eğitimler yeterlidir. Ancak Sibirya kedisi eğitimi gerçekten bu konuda bile çok kolaydır. Diğer kediler arasında söz dinlemesi de gerçekten şaşırtıcıdır. Ancak bu kediler çok tüylü oldukları için bahar aylarında fazlaca dikkat edilmelidir. Bu noktada Sibirya kedisi bakımı biraz yorucu olabilmektedir.