Singapura kedileri iki farklı ve özel ırk olan Habeş ve Birman kedisi genlerini taşıyan, bu kedilerin çiftleştirilmeleri sonucu doğan ve ayrı bir kedi ırkı olan bir kedi türüdür. En önemli ayırt edici özelliği ise küçük yapısıdır, son derece küçük bir yapıya sahip olan bu kedi türü ilk olarak Singapur ülkesinde belirlenmiştir, adını da oradan almaktadır. Küçük yapısına rağmen aşırı derece hareketli ve son derece atik bir yapıya sahip olan oyuncu bir kedidir. Yine bakışları ile kızgın gibi görünse de tam aksine sevgi dolu ve sevgisini çok rahat bir şekilde gösterebilen bir cinstir.

Bu özellikleri dışında inşalarla olan ilişkisi ise çok yakın ve duygusal bağlar içeren yakınlıklar taşımaktadır. Bu özelliği ile ev kedisi klasmanı içine çok rahat gire, evler ve aileler için çok uygun olan bir kedi ırkıdır. Singapura kedisi bu özellikleri haricinde hem nazik hem iyi huylu hem de oyuncu özelliklerine de sahip olan bir kedidir. Yaşadığı ev içinde ki aile üyeleriyle sağlam bağlar kurabilen bu tür, özellikle çocuklarla da son derece iyi anlaşıp, onlara olan sevgisini de rahatlıkla gösterebilmektedir.

Singapura Kedileri Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Meraklı olmak ve sürekli bir yerlere tırmanmak gibi davranışlar Singapura kedisi karakteristik özellikleri içinde yer alan bazı huylarıdır. Bunun yanın da yine ev içinde sürekli olarak dolanmayı ve bazı durumlarda da koşmayı çok sever. Son derece enerjisi yüksek, bir o kadar da oyun konusunda istekli bir kedidir. Oyun oynamanın her zaman farklı yollarını bulabilen bir kedi cinsi olan bu kediler, zıplama konusunda da son derece istekli olabilmektedirler. Yine sahibine sevgisini onun üzerine, kucağına ve özellikle omuzlarına zıplayarak göstermesi de bu kediye özel olan bir davranış biçimi olarak tanımlanmaktadır.

Sahibini çok seven bir cins olan Singapura kedisi için sahibiyle aralarında ki kurdukları ilişki ise sevgi ve ilgi temeline oturmaktadır. Bu yüzden sahibinin ilgisinin azalması ya da başka yönlere kayması bu kedileri çok fazla üzer ve bu durumdan aşırı derece de olumsuz etkilenebilirler. Bu nokta da asla tek başına ve evde yalnız bırakılmaması gereken bir kedi cinsi olduğu da mutlaka bilinmesi gereken bilgiler arasında yer almaktadır. Singapura kedisi yine sıcakkanlı ve yakınlaşmayı seven yapısı nedeni ile diğer evcil hayvanlarla da çok güzel geçinebilir ve iyi arkadaşlıklar yapabilir. Genel anlamda her canlı türü ile pozitif ve sıcak ilişkiler kurabilen bir kedi türüdür.

Singapura Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kısa tüylü kediler sınıfı içinde yer alan bir kedi cinsi olan Singapura kedisi bakımı konusunda önem verilmesi gereken birkaç tane önemli başlık vardır. Bunlar dışında ise ev içinde bakımı ve beraber yaşaması son derece kolay ve asla zahmetli olamayan bir kedidir. Bazı temel özelliklerine ve vücut yapısına dikkat edildiği sürece ise uzun yıllar insanlara ev ve hayat arkadaşlığı yapabilecek potansiyele sahip bir kedi cinsidir.

Bu kedi türü için sadece vücudunda kalan dökülmüş tüylerden kurtarmak için hafta da birkaç kez tarama ve fırçalama işlemi yapılabilir onun dışında ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur. Bu kedi cinsinin hassas bir yapısı da olduğu için özellikle tırnak bakımlarının özenli ve düzenli olarak yapılmaları gerekir ki aksi halde mikrop kapma ve dolayısıyla hasta olma ihtimali olabilir. Singapura kedisi için olmazsa olmaz bir unsurda yaşadığı ve yemek yediği her yerin temiz olması gerekliliğidir, pislenmiş kaplardan yemek yemeyebilir ve su içmeyebilir.

Singapura Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Singapura kedisi hem oldukça küçük kediler sınıfı içine giren hem de aynı zaman da son derece yavaş büyüyen ve gelişimini tamamlayan bir kedi ırkıdır. Yetişkin bir kedi olabilmesi için ortalama olarak bir, iki yıl gibi sürelerin geçmesi gerekmektedir. Bunun yanında boyutları ise standarttı olan ölçülerin üzerine çıkmaz yani her zaman küçük boylu, sevimli ve güzel görünen bir kedi halinde kalır. Bunun yanında Singapura kedisi kısa bir tüy yapısına sahiptir ve ve kuyruk yapısı da oldukça ince ve uzun bir şekle sahiptir. Renk olarak ise standart renklere sahiptir ve renkleri ise, fildişi ve kahve tonlarında olmaktadır.