Singapura Kedisi isimlerini de aldıkları üzere Singapur’da bulunmuş olan bir kedi cinsidir. Singapur’da minimum 300 yıldır yaşam sürdükleri biliniyor. Eski zamanlarda ülkelerinde değer görmemiş olan bu kediler, dünyanın kendilerini tanıması ile daha önemli bir hal almışlardır. Diğer kedilere göre daha özel bir tür olduğu 1988 yılında onaylanmıştır. 1990 yılından itibaren de Singapur’un maskotu olarak yer almaya başlamıştır. Adını aldığı ülkede bu kedinin birçok heykeline rastlanılabilir. Genlerinde Habeş ve Burma kedilerinin özelliklerinin olduğu da tahmin edilir.

Singapura Kedisi Eğitimi

Singapura Kedisi yavruluk döneminde olan yaramazlığını yetişkinliğinde de sürdüren bir kedi cinsidir. Tüm bu yaramazlıklarının dışında insanlarla uyum içerisinde yaşam sürebilir. Misafirlere karşı oldukça sıcak bir yaklaşımı olacaktır. Başta kişileri tanımaya çalışacak ancak çok geçmeden kendisini sevdirmek isteyecektir. Diğer evcil hayvanlar ile birlikte yaşaması mümkün olabilir. Ancak bunun için yavruluk döneminde eğitilmelidir. Yavruluk döneminde eğitilir ise bir köpekle bile aynı ev içerisinde kolaylıkla kalabilecektir.

Bu kedi cinsi en zeki kediler arasında yer alır. Biraz zaman ayırmakla birlikte kolaylıkla eğitilebilecektir. Yaramaz kişiliğine zıt olarak oldukça söz dinleyen bir yapısı vardır. Bu yüzden sahibinin dediklerini yapmak isteyecek ve komutlara uyacaktır. Eğitiminin kolaylığı sahibi ile arasındaki ilişkiye bağlıdır. Sahibini ne kadar çok sever ise o kadar kolay bir şekilde eğitilebilir. Eğitilmeden önce duygusal bağ kurulmalı sonrasında eğitim aşamasına geçilmelidir.

Singapura Kedilerinin Karakteri

Singapura Kedisi oldukça yaramaz bir kedi türüdür. Aktif olarak hareket etmeyi çok sever; top yuvarlamak, perdelere tırmanmak ya da yakalama oyunları oynamak bu kediler için ideal oyunlardır. Özellikle yüksek alanlara tırmanmaktan oldukça keyif alırlar. Ev içerisinde birden hareketlenebilir ve sahibinin üzerine atlayabilirler. Ayrıca bu kediler meraklılıkları ile dikkat çekerler. İlgilerini çeken her şeyi direkt olarak görmek ve keşfetmek isterler. Amaçlarına ulaşmadan rahat durmazlar ve hızlı hareketlerle hemen sonuca varmak isterler. Sosyal zekaları da oldukça yüksek olan bu kedi dış ortamda gezmekten çok keyif alır. Haftada bir yapılan yürüyüşler ile çok mutlu olacaktır.