Siyam kedileri Tayland ülkesinin en önemli milli ve kültürel değerleri arasında olan ve üzerine çok fazla anlamlar yüklenmiş, bütün dünya genelinde son derece meşhur bir kedi türüdür. Bu kedi ırkı ortaya çıkış zamanı olarak ise çok uzun yıllara dayanmaktadır, yani yüzyıllardır varlığını devam ettiren ve her zaman aynı öneme ve ilgiye sahip olmuş özel bir ırktır.

Çok eski zamanlarda özellikle Taylan’da tapınaklarda da yer verilen bu kedilerin bu açılardan da kutsal bir önemleri ve değerleri de bulunmaktadır. Belirgin ve ona özel olan tüy yapısı, sahip olduğu rengi ve elbette mavi ve eşsiz güzellikte ki gözleriyle çok güzel ve oldukça iyi bir ev kedisidir. Neşeli, sevimli, girişken ve oldukça konuşkan bir kedi olan Siyam kedisi, sahibi ile derin bağlar kurup, yoğun sevgiler besleyen bir kedi olarak da tanımlanmaktadır. Üstün özelliklere ve doğal bir güzelliğe sahip olan bu kedi türü günümüzde belirli fiyatlar karşılığında alınabilen değerli ve nadir bir kedidir.

Siyam Kedileri Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Sadece fiziksel özellikleri ve güzelliğiyle değil aynı zamanda zekâsıyla, sıcakkanlı yapısıyla ve sahibine olan yakın ilgisiyle de öne çıkan bir kedidir. Ev ortamı içinde kesin olarak varlığını her an hissettirmek ise Siyam kedisi için vazgeçilmez bir huy özelliği olmaktadır. Bu noktada yapısı ise oldukça hassastır ve aynı zamanda da kırılgan bir ruh haline sahiptir, özellikle sahibi olarak seçtiği kişinin az ilgisi bu kedileri çok fazla üzebilir. Bir diğer yapısal durumu ise oldukça fazla konuşmayı sevmesidir, aynı zamanda miyavlayarak derdini anlatma konusunda da son derece başarılı ve yetenekli bir kedi cinsi olarak da belirtilmektedir.

Bu özellikleri dışında oyun oynama konusunda da her zaman isteklidir, hem sahibi ile hem diğer ev fertleriyle hem de kendi başına sürekli olarak oyun oynayabilir. Siyam kedisi kesinlikle sahibi odaklı olarak yaşayan bir kedi türü olarak da tanımlanabilir, çevresinde ki herkesle ilgili ve alakalıdır. Fakat sahibi ile kurduğu ilişkisi diğer kişilerle olan ilişkisinden çok daha üstün aynı zamanda da çok daha derindir. Sahibini takip etmeyi çok sever, peşinden giderken miyavlayarak ona yakınlaşır ve temas eder. Yine sevilmekten kucağa alınmaktan da fazlasıyla hoşlanan bir ırktır. Ayrıca Siyamlar asla yalnız kalmayı istemezler ve yalnız kalmak onları ruhsal olarak çok fazla olumsuz etkiler. Sahibi başta olmak üzere çevresinde sürekli insanları görmek ise doğal neşeli ve sevgi dolu haline bürünmesine neden olur.

Siyam Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Siyam kedisi bakımı aşırı derece zor ve çok fazla zahmet isteyen uğraşları kapsamamaktadır. Oldukça kolay ve yapılacak bazı küçük bakımlarla evin içinde son derece sağlıklı ve doğal olarak yaşayabilen bir kedi türüdür. Siyam kedileri tüy özellikleri bakımından kısa tüylü oldukları için ayrıca bir bakıma gerek duymazlar. Fakat yine temel vücut yapısı olarak çok fazla tüy döken bir cinstir bu durumda da ortalama olarak haftalık olarak iki veya üç kere tüylerinin taranması önemlidir, bu sayede cildi üzerinde kalan cansız kıllardan kurtarılmış olur.

Genel olarak ise düzenli aralıklarla bir veteriner kontrolünde tutulması genel sağlık durumu ve gelişim süreci üzerinde her zaman olumlu sonuçlar doğurabilecek bir eylem olmaktadır. Yine temizlik Siyam kedisi için son derece önemli olduğu için beslendiği ve belenmesini gerçekleştirdiği alnın ve malzemelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekli olan bir husustur. Bunun dışında dikkate alınması gereken bir başka konuda dengeli ve düzenli beslenmesini sağlamak olmalıdır.

Siyam Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Cüsse olarak orta sınıfa giren Siyam kedisi için en özel ve onu tanımlayan vücut özelliği ise gözleridir, mavi gözleri onun tür olarak temel ayırıcı unsurlarından biri olarak kabul edilmektedir. Yine renk konusunda da farklı renklere sahip olabilen bu kedilerin ince yapılı ama doku olarak güçlü ve oldukça sağlam bacakları vardır. Siyam kedisi kuyruk rengi de standart olarak gövde renginden her zaman birkaç ton daha koyu bir renkte olmaktadır. Kulakları vücut ortalamasının üzerindedir ve yine karakteristik bir özellik olarak surat yapısı çıkıntılı bir şekildedir.