Tuxedo kedisi daha genel olarak bilinen adıyla Smokin kedisi, bilinen kediler içinde en eski türlerden biri olarak gösterilen bir kedidir. Bu kedi yapı itibariyle melez bir ırktır yani farklı kedilerin genlerini taşımaktadır. Bu kendi ile ilgili dünyanın farklı yerlerinde zaman zaman araştırmalar ve çalışmalar da yapılmıştır. Dünya üzerinde oldukça fazla sayıda Smokin kedisi olduğu ise verilen genel bilgiler arasında yer almaktadır.

Bunun yanında genel anlamda sokaklarda en çok yaşayan kedi türlerinden de biri olarak kabul edilmektedir. Tuxedo kedisi köken olarak ABD’ye dayanan bir kedidir ve kısa tüyleri ile uzun kuyruğu ayırt edici özellikleri arasında yer almaktadır. Vücut tipi olarak orta sınıfa dâhil olan bu oyun seven kedi yapı itibariyle de insan canlısı bir kedi cinsi olarak kabul edilmektedir.

Tuxedo (Smokin) Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Belki de Smokin kedisini en iyi tanımlayan ifadelerden bir tanesi aşırı derece zeki ve akıllı olması olabilir, bu noktada farklı kedi cinslerine göre bireysel eğitim konusuna da son derece açık olan bir kedi olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında Tuxedo kedisi genel yapısı itibariyle ev ortamında her zaman sıcakkanlı ve oyuncu olur, sahibi ile sürekli olarak yakın ilişkiler kurar. Bunun yanında özellikle ilgi çekmeyi, kendisi ile ilgilenilmesini ve odak olmayı isteyen bu cinsler sahiplerinden çoğunlukla ayrılmazlar.

Akıllı oldukları tescillenmiş olan Smokin kedileri kendilerine söylenen herhangi bir konuda ki şeye çok çabuk yanıtlar da verebilmektedirler. İnsanlar dışında diğer canlılarla da arası iyi olan Tuxedo kedisi bir istisnai durum olarak sadece köpeklerle zaman zaman anlaşmayabilmektedir. Bunun dışında evde yaşayan diğer tüm hayvanlarla arasında sıcak ve uyumlu ilişkiler kurabilme konusunda da son derece yetenekli ve maharet sahibi bir kedi olduğu söylenebilir. Oyun zamanları dışında uysal davranışlar içinde bulunan Smokin kedisi ev içinde farklı insanları temel sahibi olarak da tayin edebilen bir kedi cinsi olarak oldukça popüler olmaya devam etmektedir.

Tuxedo (Smokin) Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kediler özellikle sağlam ve dayanıklı yapılarıyla da bilinirler bunun en büyük göstergelerinden biri ise sokaklarda yaşayan en kalabalık kedi türlerinden biri olmaları olarak gösterilebilir. Bunun yanında evde özel ya da ayrıntılı bir bakıma ihtiyaç duymayan bir cins olan Tuxedo kedisi için bakım konusunda dikkat edilmesi gereken ilk konu belli zaman aralıkları içinde tüylerinin fırçalanması olmalıdır.

Bu sayede derisinin rahatlaması sağlanır ve tüyleri çok daha sağlıklı ve parlak olarak çıkmaya devam eder. Bunun yanında son derece akıllı bir kedi türü olan Smokin kedisi birçok anlamda asla özel bir bakıma ihtiyaç da duymaz, anlar algılar ve oyunlar oynar. Yine evde beslenmesi ve bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli huşulardan bir tanesi de kesinlikle beslenme şekli olmalıdır. Yapıları gereği çok hızlı kilo alabilen Tuxedo kedisi sadece özel içeriklere sahip mamalarla doyurulmalıdır. Bunun dışında ise ayriyeten yapılması gereken fazla da bir şey bulunmadığı için geriye ise bu zeki ve eğlenceli kediyle güzel vakitler geçirmek kalmaktadır.

Tuxedo (Smokin) Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Smokin kedi türünün vücut yapısı ve fiziksel özellikleri de kendisine ait temel unsurlar taşımakta ve bu kedi türünü karakterize etmektedir. Bu bağlam da yaygın ismi olan smokin ismini almasına neden olan siyah ve beyaz renkleri türün en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Özellikle karşıdan bakıldığı zaman adeta bir smokine benzeyen tüy yapısı ile Tuxedo kedisi, Smokin kedisi olarak da anılmaktadır. Ayrıca tüyleri kısa yapıdadır fakat yapıları yumuşak ve hassas bir özellik taşımaktadır.

Orta boylu olan bu kedi ırkının sahip olabildikleri göz renkleri de zaman zaman farklılık gösterebilmektedir. En sık karşılaşılan Tuxedo kedisi göz rengi çeşitleri ise, sarı, yeşil ve mavi renkleri olmaktadır. Dışarıda da kolayca yasabilme özelliklerine sahip olan bu kedi cinsi hem güçlü bir kemik yapısına hem de oldukça atletik bir görünüme sahip olmalarıyla bilinmektedirler. Çok büyük olmayan kulaklara sahip olan bu kedilerin bacak boyları da genel olarak uzun olmaktadır.