Snowshoe kedisi Türkçe karşılığı olarak Karayak kedisi, özellikle fiziksel görünümü ve gözleriyle insanları kendisine hayran bırakan aynı zamanda da son derece sevimli ve güzel bir kedi cinsidir. Bu kedi ırkı temel olarak yine çok nadide bir ırk olan Siyam kedisi ırkından gelmektedir, yapılan çalışma ve üretim aşamalarından sonra bu tür ayrı bir kedi ırkı olarak ortaya çıkmıştır.

Özellikle masum ve duru güzelliği sayesinde ise her zaman en çok ilgi çeken ve insanlar tarafından sürekli istenen bir kedi cinsi olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Bu noktada en ayırt edici özellikleri arasında ise elbette birer kartopunu andıran patileri, harika güzellikteki gözleri ve farklı tonlarda olabilen tüy renkleri gelmektedir. Tamamen uysal ve bir o kadar da sıcakkanlı bir kedi türü olan Snowshoe Kedisi, ev beslemeleri ve bakımları içinde her özelliği ile son derece ideal olan bir cinstir.  Yine sahibine evine karşı son derece sadık bir kedi türü olan Karayak kedisi bu özelliği ile her zaman için ön plana çıkan çok özel bir kedi ırkıdır.

Snowshoe (Karayak) Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Karayak kedisi düşünüldüğü zaman insanların aklılarına gelen ilk şeyler onun masum ve duru güzelliği, aynı zamanda sıcakkanlı ve şefkatli tavırları ve elbette oyunculuk yetenekleri olmaktadır. Bu noktada insana olan sevgisini her şekilde ve her şart altında göstermesi, ise bu kedi türünün bir ev hayvanından ziyade bir yaşam ortağına dönüşmesine neden olmaktadır. Snowshoe kedisi sahibi ile hemen bir bütün halin e gelir ve zamanının neredeyse tamamına yakınını da sahibi ile ya da ona yakın olarak geçirmeyi ister.

Ayrıca son derece düzenli ve disiplinli bir yapısının olması da kayda değer bir diğer özelliği olarak ön kısma çıkmaktadır. Bu özellikleri ile günlük olarak rutinlerini aksatmadan yapar ve genel olarak birçok şeyi aynı zaman aralıkları ve saatler içinde gerçekleştirir. Oyun oynamayı sevdiği de bilinen Snowshoe kedisi için gün içinde uyumak da çok önemli bir aktivitedir. Sahibi ve evin diğer fertleri ile konuşmayı, onlar tarafından ilgi görmeyi çok seven Karayak kedisi özellikle ev içinde uyumadığı zamanlarda sahibini her adımda izlemesiyle de bilinen nadide bir kedi ırkı olarak kabul edilmektedir.

Yine yaşadığı ev içinde genel olarak kendisine özel bir alaka ve sevgi gösteren, ona zaman ayırıp, seven, kucağına alan ve oyun oynayan kişiye karşı aşırı derece de bir bağlılık içine girer, içinde doğan sevgiyi de ona muhteşem tatlılığıyla her defasında yansıtır.

Snowshoe (Karayak) Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Karayak kedisi sadece görüntüsü ile narin ve hassas bir imaj çizmez temel karakter özellikleri olarak da kesinlikle son derece naif, hassas, duygusal ve temiz bir kedidir. Bu yapısal özellikleri ve fiziksel güzelliği birleşince ise ortaya sevimlilik abidesi olan harika bir kedi cinsi çıkmaktadır. Snowshoe kedisi uzun tüylere sahip bir cinstir bu yüzden bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi mutlaka tüy bakımı yapılması yani hafta da en aşağı 3 gün tüylerinin taranmasıdır.

Bunun dışında bebekliğinden itibaren taşıdığı temizlik özelliği yetişkinliğin de titizliğe dönüşür, Kirli ortamları ve pis yerleri asla sevmez ve o ortamlarda bulunmayı istemez. Bu yüzden kesinlikle yemek yediği yer ve yemek yiyip su içtiği nesnelerin günlük olarak temizlenmesi gerekmektedir. Snowshoe kedisi için gereken bu özenler gösterildiği takdirde sürekli olarak yanınızda olan ve sizi sevgiye boğan bir ev arkadaşınız olmuş olur.

Snowshoe (Karayak) Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Orta büyüklükte bir fiziksel vücut yapısına sahip olan Snowshoe kedisi güçlü ve sağlam kemiklere de sahiptir. Yine tüyleri yoğundur ve ağırlıklı olarak taşıdığı renk beyazdır, beyazın yanına ise farklı özel renkler gelmektedir. İsmini de aldığı pati özellikleri ise onu hem ırkdaşı olan Siyam kedisinde de ayırır hem de yine bu türe karakteristik bir özellik kazandırır. Kulakları büyüktür ve kafa boyutu ise normal bir ölçü içinde olmaktadır. Snowshoe kedisi için dişi ve erkek türlerde boyut olarak farklılık durumu da söz konusudur, bu durumda erkek olan her zaman daha büyük ve iridir.