Soke kedisi, Kenya içinde ortaya çıkarılmış ve daha sonra yapısal özellikleri ve nadide bir tür olması sebebiyle Avrupa’ya götürülüp, bilinçli bir şekilde üretimi yapılmış bir kedi cinsidir. Tekir ırkına da yakın bir ırk olan bu kedi türü sahip olduğu farklı özellikler ile günümüzde yer alan kedi cinsleri içinde en çok aranan ve oldukça fazla talep gören bir ırk olmayı da basarmıştır. İnsanlarla arası son derece iyi olan bu tür, ev içinde beslemek için ise en ideal kedi cinslerinden bir tanesi olarak tanımlanmaktadır.

Son derece meraklı ve araştırmacı bir yapıya da sahip olan Soke kedisi, yaşadığı evi keşfetmeyi, hemen her yeri öğrenmeyi ve sürekli olarak keşfe çıkmayı da ayrıca çok seven bir kedi ırkıdır. Bu noktada onu sürekli olarak bir yerlerde araştırma yaparken ya da herhangi bir noktayı incelerken görmek oldukça olası bir durum olmaktadır. Bu özelliklerinin dışında ise özellikle sahibi ile arasında kurduğu yakın ilişki ile ön plana çıkar ve sürekli olarak sahibinin onu kucağına almasını ve okşamasını ister. Genel görünüşü ve yapısı ile de zarif ve asil bir tavra sahiptir, her ne kadar ataları olan kediler vahşi yaşama alışkın olsalar da bu tür ev bakımı için tamamen uygun olan bir kedidir.

Soke Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi türünü temel olarak tanımlayan belki de en önemli başlıklar, sevgi dolu olması, meraklı olması ve asla sıkılmaması olmaktadır. Bu yüzden ev içinde her şekilde kendisine bir meşgale ve oyun bulma konusunda son derece yetenekli bir kedi cinsidir. Yalnız bırakılmak bu yüzden bu kedi cinsi için temel olarak büyük problemler oluşturan bir durum değildir. Fakat yine de en çok istediği şey ise sahibi olarak belirlediği kişi ile beraber olmaktadır.

Özellikle eve dönen sahibine sevgisini ve ilgisini hemen gösterir, yaptığı işi bırakıp sadece sahibine odaklanır. Soke kedisi tam bir kucak kedisidir de denilebilir, kucakta olmayı, insanın sıcaklığını kendi üzerinde hissetmeyi çok fazla sever. Oyun konusunda da son derece yetenekli bir tür olan bu kediler ile oldukça eğlenceli ve güzel zamanlar geçirmek son derece olası durumlardır. Elbette meraklı yapısı ve keşfetme güdüleri de kesinlikle atlanmaması gereken temel yapı karakterleri içinde yer alan diğer başlıklardır. Yaşadığı yere uyum sağlaması da çok kolay olan Soke kedisi, evini benimser ve bu benimsemeyi de hemen her hareketinde göstermekten de geri durmaz. Oyun sırasında ise dikkat edilmesi gereken belki de tek ve en önemli husus ise asla az da olsa bu kedilerin canını yakmamaktır.

Soke Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu cins kedi türlerinde tüy bakımı kayda değer ve önemli sorunlara sebep verecek bir konu başlığı değildir, yapısı gereği sahip olduğu tüy yapısı sayesinde özel bir bakıma ihtiyaç duymaz. Soke kedisi için genel olarak haftalık olarak yapılacak tüy fırçalama işlemleri bu bakım için fazlasıyla yeterli olabilecektir. Fakat unutmamak gereken konu ise seçilecek tüy taraklarının kesinlikle yumuşak olması ve onun canını acıtmamasıdır çünkü canının yandığı durumlarda hemen saldırgan bir ruh haline bürünebilmektedir.

Bunun haricinde zaman zaman asabileşen bir kedi türü olduğu içinde tırnaklarının düzenli olarak kısa tutulması son derece faydalı olabilecek bir bakım yöntemi olarak gösterilmektedir. Bunlar dışında Soke kedisi evde beslemesi zahmetsiz, kolay ve basit bir kedi türü olduğu için bakımı için fazladan bir şey yapılmasına da gerek kalmamaktadır.

Soke Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Soke kedisi genel anlamda tekir, kahve, gri ve beyaz tonlarında renklere sahip olmaktadır, ve tüy yapısı olarak ise tüyleri sık ve kısadır. Bunun dışında gözlerinin rengi ise standart olarak tüy rengiyle alakalı değişiklik göstermektedir. Orta boylarda kediler içinde yer alamsına rağmen yine de hem kas hem de kemik sistemi son derece güçlü ve gelişmiş özelliklere sahiptir. Kulakları hafif yana doğru meyillidir ve çok fazla büyük değildir, kafası da yine ortalama bir büyüklüğe sahiptir. Soke kedisi kuyruk yapısı ise uzun ve incedir, bacakları ise uzun ve kuvvetlidir.