Somali kedisi, kökeni milattan önceki zamanalar kadar uzanan, çok eski ve oldukça özel bir kedi ırkı olarak tanımlanan bir cinstir. Bu kedi türünün aynı zamanda yine oldukça nadide bir tür olan Habeş kedisi ile de bağlantılı olduğu bilinen bilgiler arasında kendisine yer bulmaktadır. Belki de bu kedi türü için söylenebilecek ilk şey, onun sevgi dolu oluşu, şefkatli bir yapıya sahip olmasıdır. Bu özellikleri ile çok fazla insancıl bir kedi türü olan bu cinsler sevgilerini ve şefkatlerini belli etmekten ve sürekli olarak sergilemekten de asla geri durmazlar.

Görünüm olarak son derece heybetli ve bir o kadar da asil bir yapısı olan Somali kedisi içinde son derece hassas ve aynı zamanda aşırı derece yumuşak bir yapı barındırmaktadır. Yine ailesi ve sahibiyle birlikte olmaya çok fazla önem veren bu kediler oyun oynama ve ilgi odağı olma konusunda da son derece başarılı canlılardır. Yine birlikte yaşadığı insanlara ve diğer olaylara karşı da çok sabırlı bir yapısı vardır, bu ona çok ayrı ve güçlü bir duruş ve görünüm de kazandırmaktadır.

Somali Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu kediler genel yapıları itibariyle son derece sıcakkanlı, çevresine karşı duyarlı ve oldukça meraklı kedi türleri içinde yer almaktadır. Ayrıca oyun oynamayı çok sevdiği için sahiplerine çok iyi bir neşe kaynağı olma noktasında da başarılı bir kedidir. Çevresinde olan her olaya ilgi ve yoğun bir merak duyan Somali kedisi araştırmayı, incelemeyi ve takip etmeyi de ayrıca çok sever.

Ev ortamına da hemen uyum sağlayabilen bu kediler, yaşadıkları ev ile hemen oldukça derin ve sağlam bağlar kurabilirler. Çevresine karşı sevgi gösterisi yapmayı, çevresinde ki insanların dikkatlerini çekmeyi ise çok severler. Bunun için bu kedileri sürekli olarak farklı oyun ve hareketler içinde görmek de çok olası bir durum olabilmektedir. Yine eve gelen her yabancıya karşı da hemen yakınlık ve ilgi gösterip, onu tanımak adına yanaşırlar.

Genel anlamda insanları çok seven, kendini çok fazla sevdiren ve çok bağlı bir tür olarak tanımlanmaktadır. Hoşgörülü ve oldukça sabırlı bir yapısı olduğu içinde genel oalrak ev içinde neredeyse hiçbir problem yaşanmasına neden olmazlar. Somali kedisi yapısı gereği diğer tüm evcil hayvanlarla da sıcak ve iyi ilişkiler kurup, onlarla son derece iyi arkadaşlıklar içine girebilir. Çok belirgin ve onu ayırt edici başka bir huyu ise konuşkan olmasıdır, sürekli olarak miyavlayarak iletişim kurar, ses tonu son derece duygusal ve oldukça sakindir.

Somali Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Fiziksel yapısı gereği uzun ve sık tüylü bir kedi olan Somali kedisi bakımı sırasında yapılması gereken bazı önemli rutin davranışlar vardır. Bunlar bu canlının hem sağlıklı hem de çok daha huzurlu oalrak yaşayabilmesi için oldukça önem taşıyan noktalar olmaktadır. Bu açıdan evin neşe ve huzur kaynağı olabilen bu kedilerin bakımlarının da mutlaka düzenli olarak yapılıp, asla atlanmaması gereken konular olduğu da bilinmelidir. Öncelikli olarak tüy bakımı gelmektedir, bu kedi cinsinin tüylerinin her gün fırçalanması oldukça önemlidir, her gün en uygun fırçalar yardımı ile taranmaları ve dökülen tüm tüylerinden kurtarılmaları gerekmektedir.

Bu bakımından başka yine cilt sağlığı için Somali kedisi belli zaman aralıkları içinde yıkanmalıdır, bu yıkama işlemi ise ılık suyla yapılmalıdır. Somali kedisi yapı olarak enfeksiyon ve alerjilere oldukça duyarlı bir kedidir, bu yüzden bu konuda da sahiplerinin aşırı derece de duyarlı olmaları önemlidir. Mama yediği yerin ve su kabının temizlenmesi ve mikroptan arındırılması işlemi bu canlının hastalıklardan korunması için yapılması gerekli olan önemli bir eylemdir.

Somali Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Oldukça etkileyici ve çok özel renklere sahip olabilen Somali kedisi özellikle kendine has tüy renkleriyle de çok fazla dikkat çeken bir kedi türüdür. Genel yapısı ise güçlü ve sağlamdır, bu da onun atletik ve çevik bir kedi olmasına sebep olmaktadır. Bunun yanında gözlerinin sahip olduğu renklerde aynı tüy renkleri gibi farklılıklar gösterebilmektedir. Somali kedisi orta boyutlara sahip bir kedidir ve kuyruk yapısı da yine vücut şekli ile orantılı bir şekildedir. Tüy yapısı ise ince yapılı ve oldukça fazla yoğundur, kulakları ise dik bir yapıya sahiptir.