Sphynx kedisi görünümü ile hemen tüm kedi cinslerinden oldukça keskin bir şekilde ayrılan, yine kendine has yapısı ve tamamen tüysüz vücudu ile de farklı bir türdür. Bu kedi türünün en belirgin ve onu karakterize eden durumu ise hiçbir tüye sahip olmaması durumudur. Kedilerin en temel özelliklerinden biri olan tüyler bu türde hiç yoktur. Bu ona oldukça farklı ve enteresan bir görünüm kazandırmıştır. Üretim faaliyetleri bilinçli olarak yapılan bir kedi cinsi olan Sphynx kedisi şuan için oldukça talep gören ve insanlar tarafından çok fazla beğenilen kediler arasında da yer almaktadır. Vücut yapısı ise birbirine üzerine gelmiş deri yapılardan meydana gelen bu kedi cinsi zayıf bir görünüm ortay koysa bile ağırlık bakımından birçok kedi cinsinden daha kiloludur. Ayrıca deri yapısı yumuşak bir özelliğe sahiptir bununla birlikte vücudu üzerinde hemen hiçbir yerinde asla tüy bulunmaz.

Sphynx Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Kanada merkezli olarak ilk defa ortay acıkan bu cins hem çok sevimli, sıcak ve meraklıdır, hem de doğal görüntüsü ile son derece enteresan bir görünüme sahiptir. Kesinlikle her açıdan farklı ve çok özel bir kedi ırkı olan Sphynx kedisi özellikle ilgili ve alakalı bir kedidir. Bunun yanında bu kedi cinsini diğer önemli bir karakter özelliği ise zeki ve akıllı olmasıdır ki eğitime ve direktif alıp, uygulamaya son derece açık bir canlıdır. Bazı durumlarda verdiği tepkiler, akıllı hareketleri ise çoğu insanı şaşırtmaya fazlasıyla yeterli olmaktadır.

Yine oldukça önemli başka bir farkı ise sahibine olan sınırsız ve aşırı başlılık durumudur, ev içinde genel olarak sürekli sahibi ile beraber olmak ister ve onunla bir bütün haline gelir. Bu noktada ilgiyi, alakayı ve sahibi tarafından önemsenmeyi de son derece fazla sever. Sphynx kedisi sürekli konuşması ve sahibi ile bu yolla sürekli iletişim kurmasıyla da öne çıkan bir kedi ırkıdır, hatta belli noktalarda hemen her isteğini bir şekilde miyavlayarak anlatabilen bir kedidir. Ayrıca yalnızlığı, tek başına kalmayı hiç sevmeyen bu türler ev içinde sürekli bir hareket içindedirler. Hareketlerinin eksen noktasını da sahibi oluşturur, onu takip etmeyi, onunla beraber hareket etmeyi çok seven bir ırk olarak dikkat çekmektedir.

Sphynx Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kedi ırkları tüye sahip olmadıkları için doğal olarak herhangi bir tarama ya da tüy fırçalaması bakımına gerek yoktur. Ayrıca son derece akıllı ve idrak kabiliyeti yüksek bir canlı olduğu için bakımı da bu oranda kolay ve zahmetsiz olmaktadır. Sphynx kedisi cilt bakımı olarak ise genel anlamda hafta da bir kere cildinin silinmesi özellikle deri ve cilt sağlığı açısından yapılması gereken bir bakım uygulaması olarak gösterilmektedir.

Bunun yanında bakımda belki de dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi ise güneşten cildinin korunmasıdır. Bunun için uzmanların vermiş olduğu etkili güneş kremlerini yine belli zaman aralıkları içinde kullanmak yeterli olacak bir durumdur. Sphynx kedisi son derece titiz ve özellikle temiz bir kedidir, mama kabı temizliği ve suluk temizliği bu noktalar yüzünden kesinlikle atlanmaması gereken konular olmaktadır. Yine uyuduğu ya da ona ait olan yaşam alanlarının da temiz olması bu kedi ırkı için çok önemli ve olmazsa olmaz durumlar içinde yer almaktadır.

Sphynx Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Vücut yapısı ve fiziksel olarak sahip olduğu özellikler Sphynx kedisi için en önemli noktaları oluşturmaktadır. Dik kulakları, küçük kafası ve elbette tüysüz vücudu ile nadide ve son derece farklı olan bir kedi cinsidir. Bu kapsam içinde vücudunda hiçbir tüy yoktur, kuyruğu da dâhil olmak üzere tamamen deri bir vücut yapısına sahiptir. Ayrıca göz rengi olarak ise genel anlamda kehribar rengi ve mavi olan gözleri ile kendine has bakışları vardır. Kulakları normalden daha büyük ve tamamen dik bir yapıya sahiptir, Kafası ise vücut ortalamasına göre çok daha küçüktür. Orta boylu olarak sınıflandırılan Sphynx kedisi kemik ve adale yapısı bakımından da son derece güçlü ve sağlam özelliklere sahiptir.