Tekir kedisi belki de en çok bilinen, en çok görülen ve hemen hemen her sokakta karşılaşılabilecek bir kedi cinsi olarak oldukça ünlü bir kedidir. Fakat bu ünü özellikle sokaklarda yaşayan en kalabalık kedi türü olmasıyla alakalıdır. Bu noktada Türkiye’de Sokak kedisi denildiği zaman akla ilk gelen kedi türü bu ırktır. Kökeni ile ilgili farklı durumlar öne sürülse de çok uzun yıllardır Anadolu içinde olduğu bilinmektedir.

Bununla birlikte asıl olarak ise ilk olarak Avrupa içinde ortaya çıkmış olduğu da hakkında öne sürülen teoriler içinde yer almaktadır. Tekir kedisi renk ve yapı olarak yüzlerce farklı çeşide sahip bir kedi olarak da ön plana çıkabilmektedir, standart bir renk ya da vücut tipine sahip değildir. Bununla birlikte bu kedi cinsleri son derece akıllı ve zorlu koşullara da tam olarak dayanıklı bir ırkı temsil etmektedirler. Bunun sonucu olarak da sokaklar adeta onların doğal yaşam alanları ve evleri haline gelmiştir.

Tekir Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi türü için standart fiziksel ve karakter özellikleri tanımlanmaz, çünkü genel anlamda her bir Tekir kedisi farklı ve kendine özel davranışlar sergileyebilir. Bununla birlikte yine fiziksel olarak da farklı şekil ve güçlerde bulunabilirler, bu durum onun temel vücut yapısı, kas anatomisi ve kemik yapısı içinde aynen geçerli durumlardır. Fakat bunların yanında genel bazı tanımlamalar bu kedi türleri içinde yapılabilmektedir. Özellikle dayanıklı ve akıllı olmaları neredeyse bütün Tekirlerin ortak özelliklerinden bir tanesidir.

Bununla birlikte bir diğer ayırt edici özellikleri ise uykuya ve uyumaya olan aşırı düşkünlükleri gösterilebilir. Sokakta büyümüş bir Tekir sahiplenildiği zaman uygun ev ortamlarına oldukça çabuk adapte olabilir, bağlılık özelliği ise oldukça üst seviyelerdedir. Ayrıca temel olarak bir sokak kedisi olarak görülse de Tekir kedisi aslında son derece ideal bir ev hayvanıdır. Oyuncudur, alakalı ve meraklıdır ve sahibine karşı beslediği duyguları ise açıkça ve sürekli olarak gösterebilir. Evde beslenilen bu kedilerin en çok ihtiyaç duydukları şey ise kendileriyle ilgilenilmesi ve sürekli olarak oyun oynatılmasıdır.

Tekir Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tekirler için en uygun bakım yöntemleri belirlenirken temel nokta bakılan Tekir kedisi yapısıdır, yani oldukça farklı ve değişik özellikler ve yapılar içinde olduğu için hangi tür olduğu önemlidir. Ayrıca Tekirler genel olarak bakımları son derece kolay ve rahat olan kediler oldukları için öyle sahibini zorlayıcı unsurlar olmaz.  Eğer uzun ve sık tüylü bir Tekir beleniyorsa burada da klasik olarak hafta içinde2-3 kere tüy taraması yapmak son derece önemlidir.

Bunun yanında düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak ve bunu atlamamak yine önemli bir noktadır. Son derece hareketli ve insan dostu bir kedi olduğu için onunla vakit geçirirken yüksek bir tempoya da hazır olunması gerekmektedir. Tekir kedisi akıllı ve anlamam yetenekleri oldukça yüksek bir kedidir ve bu sayede de evde yaşarken temel eğitimleri alması konusunda çok fazla zorlanmaz. Evde oldukça rahat ve kolay beslenebilen, aynı zamanda evi ve sahibini hemen benimseyip sahiplenen bir kedidir. Bazı Tekirler zaman zaman sokağa çıkmak isteyebilirler bu özellikle sokakta yaşamış olanlar için geçerli olabilmektedir. Bu noktada dışarıya çıkan Tekir kesinlikle evine ve sahibine geri dönecektir, doğumdan alınan Tekirler ise son derece uyumlu bir arkadaş ve evcil hayvan olabilirler.

Tekir Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Çok farklı sayıda çeşitli Tekir kedisi olduğu için temel olarak bir vücut tipi, ve standart fiziksel özelliklerden bahsetmek çok mümkün olan bir durum değildir. Fakat bu genel bir tanımlama ve özellikleri belirtme konusuna bir engel teşkil etmez. Tekir kedisi yüzlerce farklı renk ve desende olabilir, zaten bu kedi türünün en ayırt edici özelliklerinden bir tanesi desenli olması ve desenleridir. Bunun yanında yine farklı göz renklerine sahip olabilen Tekir kedisi göz yapısı olarak da çeşitler gösterebilmektedir. Temel olarak kasları ve kemik yapısı güçlüdür ve hızlı ve seri hareket edebilir. Meraklı olması özellikle dışarıda yemek bulma konusunda yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olan bir unsurdur.