Tiffanie kedisi, özellikle nazlı, ve adeta bir çocuğu ya da bir bebeği andıran davranışlar sergilemesi ile ön plana çıkan oldukça narin ve özel bir kedi türüdür. Yumuşak, ipek misali ve son derece güzel tüy yapısına sahi bir kedi ırkı olan bu türün kendine özel olan farklı birçok özelliği ve davranışı da bulunmaktadır. Bu noktada dünya genelinde insanlar arasında da giderek çok daha fazla popüler bir kedi türü haline gelen bir cins olan bu kediler sevgiye ve ilgiye de aşırı derecede duyarlı canlılardır.

Bu kedi ırkı farklı Asya ırkı kedilerle Burmilla ırkı kedinin çiftleştirilmesi sonucu elde edilmiş özel bir melez ırk olma özelliği de taşımaktadır. Tiffanie kedisi şuan için sayı olarak ise son derece sınırlı bir popülasyona sahip olan bir kedi ırkı olma durumundadır. En önemli özelliklerinden birisi ise aşırı derece de insan odaklı olması yani inşalarla son derece sıcak ilişkiler kurabilmesidir.

Tiffanie Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

İlk ortaya çıkış yeri İngiltere olan bu kedinin en belirgin özellikleri ise sadakati, sevgisi ve insana olan bağlılığı ve alakası oalrak gösterilmektedir. Birçok tanımlama içinde son derece özel ve önemli bir kedi türü olarak gösterilen Tifanny kedisi kelimenin bütün anlamlarıyla tam olarak bir ev kedisi ve çok iyi bir ev arkadaşıdır. Belirleyici ve karakteristik özellikleri ise asillik, narinlik, ilgi çekicilik, sevgi isteği ve aşırı bir bağlılık olarak tanımlanan bu kedi ırkı tam olarak bir sevgi yumağı olmayı ister.

Sevilmek, sürekli olarak kendisi ile ilgilenilmesi, oyun oynamak, sahibinin en temel arkadaşı olmak ise bu kedi türünün en büyük beklentileri arasında yer almaktadır. Bu nokta da son derece naif ve hassas bir kedi de olan Tifanny kedisi psikolojik olarak da son derece kırılgan ve alıngan bir kedidir. Özellikle ses yükseltilmesi ya da ilgi azlığı gibi durumlar da kırılan ve bunu belli eden bir yapıya sahiptir. Sürekli olarak sevgi verilmesi durumunda ise sahibi ile arasında asla yıkılmaz ve çok kuvvetli bağlar kuran çok özel bir kedi cinsi olarak ön plana çıkmaktadır.

Tiffanie Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kedi ırkı için yapılan bir bebek özelliklerine sahiptir tanımlaması tam olarak doğru ve son derece yerinde bir tanımlamadır. Hassas olan Tiffany kedisi aynı zamanda çok ses çıkarmayı da sevmez. Fakat bunların yanında son derece hareketli ve oyuncu özellikleri de üst düzeyde gelişmiş bir kedi türüdür. Bu noktada onun için önemli olan ilk nokta ilginin onda olması ve sahibinin ona sürekli olarak sevgi göstermesidir. Bu gördüğü sevgiyi ise asla karşılıksız bırakmayan fazlasıyla geri veren bir kedidir.

Bakımı konusunda ise dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi kulaklarının temizliğidir. Aşırı hareketli olabildiği ve ev içinde her noktaya girip çıktığı için kulakları hızlıca kirlenebilmektedir. Bu durumun özenle takip edilmesi ve düzenli olarak uzmanlarca temizlenmesinin sağlanması gerekmektedir. Tifanny kedisi bakamında başka bir önemli husus da kedinin uzun ve gür olan tüylerinin bakımı konusu olmaktadır. Haftada belli aralıklarla tüylerinin taranması ve bu şekilde hem cilt hem de tüy bakımlarının yapılması da atlanmaması gereken konular içinde yer almaktadır. Aynı zamanda yalnızlıktan hiç hoşlanmayan bir kedi türü olduğu için yanına başka bir kedi alınması da genel olarak oldukça olumlu sonuçlar verebilmektedir.

Tiffanie Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi türü uzun ve ince tüylü bir yapıya sahiptir, tüyleri uzun fakat ince hatta oldukça yumuşak bir dokuya sahiptir, bu ise onun pamuksu bir yapıda olmasına neden olmaktadır. Ebat olarak ise orta boylu olarak tanımlanan Tifanny kedisi genel olarak atletik ve estetik bir vücut yapısı olan yine güçlü kemik yapıyla da dikkat çeken bir kedi ırkıdır.

Sahip olabileceği renler ise sayılamayacak kadar çok olarak tanımlanmaktadır, çok çeşitli ve farklı renklerde olan Tifanny kedisi için renk konusunda bir sınır bulunmamaktadır. Gözlerinin rengi ise genel olarak yeşilin ve sarının farklı tonlarında olan bu eşsiz güzellikteki kedi türünün kuyruğu uzun ve yine tüylüdür.